sobota, 3 września 2016

Kaboszonowy wisiorek - jak go wykonać? DIY

Tym razem coś z rękodzieła, konkretniej mowa o biżuterii ;) Postanowiłam zrobić wpis o czymś szybkim, prostym i przyjemnym na początek, a mianowicie wisiorku z kaboszonem.Od razu pokażę Wam, co mi z tego wyszło:


Jeżeli chcecie wiedzieć, co tu się po kolei stało, to zapraszam do dalszej lektury ;)


środa, 17 sierpnia 2016

Realistyczna twarz - tutorial na przykładzie Gandalfa ;)

Przyszedł czas na trochę bardziej szczegółowy tutorial tym razem z rysunku realistycznego ;) Do tego celu postanowiłam wykorzystać postać Gandalfa z "Władcy Pierścieni".
Jak wspominałam w jednym z moich pierwszych postów jednym z najważniejszych elementów przy zabieraniu siędo realistycznego rysowania jest odpowiedni dobór zdjęcia (a post o którym mowa możecie przeczytać >>TUTAJ<< ).
Pamiętajcie też, że w zasadzie uczę się razem z Wami, bo od niedawna za poważnie wzięłam się za "naukę" rysowania jeśli chodzi o realizm.

A wybrałam sobie takie zdjęcie, które mnie zachwyciło jak tylko je zobaczyłam:


poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Czyszczenie biżuterii



Teraz dla odmiany coś pożytecznego na wstępie do rękodzieła (konkretniej robienia biżuterii i nie tylko), jako że akurat trochę się sama tym zajęłam. Przy okazji postanowiłam stworzyć o tym wpis.
Na pewno wiele osób (a w tym przeważająca większość kobiet ;) ) posiada jakieś bransoletki, wisiorki, kolczyki, itd. Nie ma problemu, jeżeli są to rzeczy kolorowe, plastikowe czy szklane. Wtedy w przypadku zabrudzenia czy zmatowienia wystarczy wyczyścić je wodą z mydłem i ściereczką.
Jeżeli jednak mamy do czynienia z przedmiotami metalowymi, tj. srebrnymi lub z różnych stopów, to przydatne przy ich czyszczeniu są różne sztuczki. Oto dwa sposoby, które stosuję :)

Miałam trochę przeczyścić takie oto różne wisiorki:

piątek, 29 lipca 2016

Alicja w Krainie Czarów - fanart

Postanowiłam wrzucić coś szybkiego i bardziej obrazkowego ;) Wczoraj miałam przemożną chęć narysowania czegoś czysto mangowego, tak dla odmiany, bo ostatnio najwięcej poświęcam czasu rysunkowi realistycznemu. Poniższy rysunek, do którego wykonania zainspirowała mnie znana na pewno wszystkim "Alicja w Krainie Czarów" zajął mi w sumie może około 20 minut i było to świetne ćwiczenie przed snem ;) No i rysowanie mangowych rzeczy wciąż sprawia mi wielką przyjemność i super zabawę :D

1. Pierwsza rzecz to wykonanie szkicu i lineart'u. 

czwartek, 28 lipca 2016

Jak narysować mangowe oczy?


Napisanie czegokolwiek na temat konkretnych części ciała rysowanych w stylu mangowym jest raczej trudne, a to dlatego, że tak naprawdę ile osób - tyle styli. Ja przedstawię tylko kilka możliwych pomysłów, bo naprawdę każdy musi wypracować swój styl. Jeżeli jednak ktoś zaczyna dopiero swoją przygodę z tym rodzajem rysunku, to być może w czymś mu to pomoże. Dodatkowo wspomnę o różnicach w oczach żeńskich i męskich.

I od razu - tutaj możecie zobaczyć speedpaint różnych wersji mangowych oczu:
Tutorial - jak narysować mangowe oczy

Oczy żeńskie a oczy męskie
Włączcie sobie jakiekolwiek anime albo popatrzcie na jakiekolwiek mangowe obrazki, od razu rzuci Wam się w oczy kilka różnic w anatomii żeńskich i męskich oczu, które oczywiście w stylu mangowym są bardzo ważne.

Wypunktujmy je sobie:

środa, 27 lipca 2016

LINEART - z czym to się je?



Ważną częścią rysunku mangowego jest tzw. LINEART, czyli etap przejściowy pomiędzy szkicem a na przykład kolorowaniem. Wykonywanie lineart'u polega na poprawienia linii ołówka tuszem, długopisem bądź cienkopisem tak, aby otrzymać wyraziste kontury (to największa różnica między rysunkiem kreskówkowym a realistycznym ;) ).


Czego używać?

I chodzi mi tu o rysunek odręczny, nie digitalowy (innymi słowy cyfrowy). Osobiście najczęściej używam zwykłego czarnego cienkopisu w cenie około 2zł za sztukę, ewentualnie posługuję się piórem z czarnym atramentem i niezbyt grubą stalówką, nie każdy ma możliwość używania profesjonalnych materiałów (a co za tym idzie - kosmicznie drogich). Dlatego też będę z reguły pokazywać najprostsze możliwe sposoby rysowania :) Wracając do głównego wątku - jakikolwiek cienkopis czy rapidograf na pewno wystarczy (rapidograf jest już trochę droższą opcją). Można zaopatrzyć się ewentualnie w cienkopisy różnej grubości, ale też niekoniecznie. Jednej grubości pisakiem można załatwić praktycznie wszystko i to pokażę Wam w tym wpisie, bo lubię wyznawać zasadę osiągania efektów przy optymalnie niskich nakładach ;)
Można również chwycić za zwykły długopis, ale osobiście średnio lubię się posługiwać długopisami, bo istnieje duże ryzyko, że gdzieś mi się za dużo tego tuszu wyleje i będzie brzydko. Ale obstawiam, że to również kwestia wprawy, której mi jeszcze brakuje przy działaniu długopisami :D.

wtorek, 26 lipca 2016

Mangowa anatomia - jak narysować twarz?

Tym razem postanowiłam stworzyć wpis dotyczący tylko stylu mangowego, ponieważ od dość dawna niczego takiego nie rysowałam ze względu na skupienie się na rysunku realistycznym. Pomyślałam więc, że warto sobie co nieco przypomnieć :)

Na początek zajmiemy się anatomią mangowej głowy, której podstawowe podziały wcale nie odbiegają aż tak daleko od tych realistycznych, jak wspominałam w <poprzednim poście>. Pomyślałam, że dobrze będzie zebrać pewne zasady bardziej techniczne, które są przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy naprawdę nie wiadomo od czego zacząć. Te zasady można równie dobrze wykorzystywać przy rysowaniu semirealistycznym (czyli czymś pomiędzy realizmem a kreskówką) czy realistycznym.

Zakładam, że rysuję twarz w widoku 3/4, czyli lekko przekręconą w bok, a nie patrzącą na wprost. Tak wygląda efekt końcowy, do którego będę dążyć poprzez opisane poniżej kroki:

Styl "mangowy" a realizm



Uważam, że temat zawarty w tytule jest całkiem ważną kwestią. Rozwój swoich zdolności jest bardzo istotny, bo samo z siebie nic się przecież nie bierze, a jaka jest lepsza do tego droga niż próbowanie nowych rzeczy? :)

Dla mnie największym możliwym przeskokiem okazało się właśnie przejście od stylu "mangowego", na którym się wychowałam i w którym wprawiałam rękę od najmłodszych lat do tego wymarzonego, realistycznego.  I na wstępie zaznaczę, że wcale nie było to łatwe, ponieważ występuje kilka zasadniczych różnić, które postaram się wypunktować i omówić poniżej.

Należy pamiętać o najważniejszym -  to, co w rysunku mangowym uchodzi za normalne i wręcz sztandarowe najczęściej okaże się błędem w przypadku rysunku realistycznego.

poniedziałek, 25 lipca 2016

Step by step, czyli krok po kroku - jak zabrać się do realistycznego rysunku?



RYSUNEK REALISTYCZNY - od czego zacząć?

1. Pierwszy krok to pomysł i wybór zdjęcia.
Na pierwszy rzut oka wydaje się to szybkie i proste. Rzeczywiście może tak być, ale myślę, że każdy nie tak wcale rzadko zmagał się z brakiem weny. Ale jeśli już mamy konkretny pomysł na to, kogo chcemy uwiecznić na kartce, to czas na znalezienie zdjęcia, na którym będziemy się wzorować. Oczywiście wybieramy takie zdjęcie czy obrazek, jakie przypadło nam najbardziej do gustu, ale trzeba wziąć pod uwagę też jego jakość i traktuję w tym momencie to pojęcie dość szeroko. Co dla mnie się pod nim kryje:
  • rozdzielczość - wiadomo, że dużo łatwiej nam będzię rysować ze zdjęcia w większej rozdzielczości, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi dużo detali (improwizacja jednak nigdy nie jest zła;) ),
  • rozkład cieni - w przypadku rysunku ołówkiem lepiej jest, jeśli wybierze się zdjęcie, na którym występują różne odcienie i wyraźnie widać zmianę gradientu oraz plamy cieni. W innym wypadku mamy do czynienia z płaskim obrazem, który może efektownie wyglądać w kolorze, ale w ołówku już nie, wyjdzie po prostu "płaska", mało interesująca praca.